TECHNOLOGIE ROZPROWADZANIA CIEPŁA W TYM PROMIENNIKI ELEKTRYCZNE
Powodem rozprowadzania ciepła w budynku jest spadek temperatury i konieczność ogrzania pomieszczeń znajdujących się w tym budynku. Wymusza to strefa klimatyczna, w której żyjemy, ponieważ zimą temperatury w środku budynków mogą spaść do temperatur minusowych. Jest wiele możliwości rozprowadzania ciepła. Mogą to być na stałe zamontowane systemy grzewcze, do pracy, których wykorzystuje się taki opał, jak: węgiel, olej czy gaz, bądź też urządzenia działające na energię elektryczną, do których zaliczamy promienniki elektryczne.
Każdy z tych sposobów ogrzewania budynków ma swoje zalety i wady, które uzależnia się od wielkości pomieszczenia, kwot przeznaczonych na instalację oraz przewidywalnych kosztów eksploatacji ogrzewania. Do głównej metody ogrzewania zaliczamy tradycyjną, za pomocą centralnego ogrzewania z wymuszonym obiegiem wody. Woda jest ogrzewana przez piec, a następnie pompowana do grzejników znajdujących się w każdym pomieszczeniu budynku.
Inną metodą technologiczną jest ogrzanie powietrza i wprowadzenie go specjalnymi otworami nadmuchowymi do pomieszczeń. Umożliwiają to takie urządzenia, jak rekuperatory, które w połączeniu z systemem wentylacyjnych oraz promiennikami elektrycznymi są niezawodnym systemem grzewczym. Poza tym dość popularną metodą ogrzewania budynków stały się promienniki elektryczne, które działają wybiórczo ogrzewając jedynie wybrane punkty. Nie należy zrażać się stosując promienniki elektryczne do kosztów, jakie będziemy ponosić za prąd.
Współczesne urządzenia są bardzo ekonomiczne i zawierają wiele funkcji dodatkowych. Promienniki mogą być również gazowe i to one często stosowane są w budynkach gospodarczych lub przemysłowych. Jeszcze innym sposobem ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe lub przy wykorzystaniu energii słonecznej, bądź źródeł ciepłej wody podziemnej.