Kurtyny powietrzne

ZASTOSOWANIE KURTYN POWIETRZNYCH A PROMIENNIKI ELEKTRYCZNE

Zasadniczym celem, jaki zamierzamy osiągnąć w okresie użytkowania we wnętrzu kurtyn powietrznych jest utworzenie bariery powietrznej pomiędzy wnętrzem, a stroną zewnętrzną pomieszczenia. W sytuacji, jeżeli w środku pomieszczenia jest wykorzystywane ogrzewanie przy wykorzystaniu tych urządzeń, jak promienniki elektryczne bariera w postaci kurtyn powietrznych jest bardzo potrzebna.

Usytuowanie urządzeń tworzących ową barierę jest uzależnione od właściciela pomieszczenia, jednak musi kierować się on pewnymi regułami.Przede wszystkim bariery powietrzne tworzone przez kurtyny powietrza muszą być umiejscowione nad wejściami lub wylotami powietrza, które są narażone na ciągły ruch. Dotyczy to przeważnie drzwi prowadzących na zewnątrz budynku oraz bram wjazdowych.

We wnętrzach ogrzewanych promiennikami elektrycznymi kurtyny powietrza powinny być umiejscowione również nad oknami. Umożliwi to rodzaj kurtyn, ponieważ mogą one strumień wytwarzanego powietrza mieć skierowany pionowo w kierunku podłoża lub poziomo, ku ścianie przeciwległej do ściany, na której znajduje się kurtyna powietrza.

W wyniku różnorodności nawiewu powietrza można podzielić te urządzenia na dwa rodzaje: kurtyny powietrze boczne i górne. W pierwszym z tych rodzai kurtyną powietrzną są moduły systemowe nałożone na siebie w celu wytworzenia większej ilości powietrza. Natomiast górna kurtyna jest usytuowana nad wejściem lub oknami i w wielu przypadkach ma możliwość skierowania strugi powietrza w wybrane miejsca.

W przypadku ogrzewania pomieszczenia promiennikami elektrycznymi kurtyny powietrza mogą w swojej pracy wykorzystywać to powietrze. Mogą one również posiadać swój własny czynnik - paliwo do ogrzewania powietrza, dzięki czemu dodatkowo ogrzewają powietrze i są wsparciem dla wspomnianego ogrzewania promiennikami elektrycznymi. Natomiast w okresach letnich kurtyny te doskonale współpracować z klimatyzatorami i zatrzymują w pomieszczeniu ochłodzone powietrze.