Na temat urządzeń grzewczych działających na zasadach promieniowania podczerwienią napisano już chyba dziesiątki informacji, artykułów i opisów. Każdy opis w zasadzie dotyczy tego samego - zasady działania takich urządzeń. Tym czasem promienniki elektryczne podczerwieni to rodzaje grzałek, które działają na analogicznych zasadach do działania żarówki. Grzałka ta przy pomocy napięcia elektrycznego nagrzewa się do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Przy tak wysokiej temperaturze dochodzi do promieniowania, które siłą rzeczy musi następować.
Promiennik elektryczny przypomina swoją budową lampę. Dokładnie do niej jest podobny, pomimo, że funkcja jego jest zupełnie inna aniżeli lampy właśnie. Wewnątrz urządzenia umieszczony jest żarnik, który ulega właśnie nagrzewaniu. I teraz należałoby wejść w obszar skomplikowanych pojęć fizyki, żeby wyjaśnić jak to się dzieje, że żarnik emituje ciepło na sporą odległość od lampy.
Zasada działania, jaką charakteryzują się promienniki elektryczne do złudzenia przypomina słońce bądź żarówkę. Energia cieplna, podobnie jak słoneczna, roznosi się po obiektach na które natrafia ciepło. Dzięki takiemu systemowi słońce ogrzewa wszystkie ciała stała, a od nich temperatura nagrzewa powietrze. Jednakże, jak każdy wie, to, że świeci słońce nie ma wiele wspólnego z tym, jaka temperatura panuje na dworze.
Wyjaśniając i porównując działanie promienników elektrycznych do znanych nam żarówek i słońca podkreślamy, że urządzenia te doskonale nadają się do pracy wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Mogą one pracować dosłownie wszędzie.
Published by